Fiskeri efter industrifisk fra Østersøen i lukkeperioderne

Fiskeristyrelsen gør opmærksom på, at det ikke er tilladt at fiske efter industrifisk/pelagiske arter i Østersøen i lukkeperioderne
24 apr 2020

Fiskeristyrelsen har modtaget forespørgsel om, hvorledes modtagere af industrifisk skal forholde sig, hvis fisken er fanget i lukkeperioderne i Østersøen.

På baggrund heraf har Fiskeristyrelsen udsendt orienteringsskrivelse, der bl.a. ridser op, at det i lukkeperioderne ikke er tilladt at udøve fiskeri efter pelagiske arter med aktive redskaber.

Fiskeristyrelsen håndhæver reglerne i overensstemmelse med forordning om fiskerimuligheder i Østersøen i 2020. Reglerne og vejledning til denne kan findes her.

Der er fastsat tre lukkeperioder i Østersøen i 2020, hvor det blandt andet ikke er tilladt at udøve fiskeri efter pelagiske arter med aktive redskaber:

1) ICES underområde 22 og 23 (vestlig Østersø):

Februar-marts 2020

2) ICES underområde 24 (vestlig Østersø):

Juni-juli 2020

3) ICES underområde 25-26 (østlig Østersø)

Maj-august 2020

Læs mere om:

Flere Nyheder