Tilbagekalder laks med risiko for listeria

En stikprøvekontrol har konstateret listeria i varmrøget laks fra Hirtshals Seafood A/S

Hirtshals Seafood A/S Røgeriet tilbagekalder nu et parti varmrøget pulled salmon, da der er risiko for listeria i produktet, skriver Fødevarestyrelsen på sin hjemmeside.

Fødevarestyrelsen har ved en stikprøvekontrol konstateret  listeria i et parti varmrøget laks.
Det drejer sig om pakker med varmrøget pulled salmon, med en nettovægt på 152 gram. De er solgt i Kvickly, SuperBrugsen og Dagli’Brugsen med sidste anvendelsesdato: 19/11/2019, 22/11/2019, 29/11/2019 og 03/12/2019 og med EAN stregkode nr.: 5701379131108

Hvis du har købt et produkt med ovenstående sidste anvendelsesdatoer, råder Fødevarestyrelsen forbrugerne til at levere produktet tilbage til butikken, hvor det er købt, eller at kassere det.
Infektion med listeriabakterier, hvor symptomerne blandt andet kan være influenzalignende symptomer, feber og hovedpine og i sjældne tilfælde mavetarm problemer.
 

 

Fremgang i landingerne af brislinger fra Østersøen

Modsat sidste år blev en stor del af de brislinger, der blev fanget i Østersøen i januar, landet i udlandet

Fremgang i landingerne af brislinger fra Østersøen

Modsat sidste år blev en stor del af de brislinger, der blev fanget i Østersøen...