Pressenævnet har givet Fiskeri Tidende medhold i en sag, hvor Foreningen for Skånsomt Kystfiskeri (FSK) havde klaget over en række forhold i en artikel i avisen.
Sagen begyndte i marts sidste år, hvor FSK-formand Søren Jacobsen i et radiointerview på P1 blev spurgt, hvem hans forening repræsenterer, og hvor mange fisk de fanger, hvortil han svarede:
– Vi fanger en del fisk. I værdi udgør vi cirka 17 procent af den samlede værdi omkring konsumfiskeri. Det udgør cirka 10 procent af mængden.
Udtalelsen vakte stor undren i fiskerikredse, for kunne det virkelig passe, at den lille forening havde vokset sig så stor, at den nu repræsenterede næsten en femtedel af landingsværdien for konsumfisk?
Ifølge den seneste udgave af Fiskeri i Tal stod Danmarks Fiskeriforenings og Danmarks Pelagiske Producentorganisations medlemmer for 95 procent af landingsværdien for konsumfisk.
Fiskeri Tidende valgte derfor at se nærmere på sagen, som viste sig at hænge sammen på den måde, at FSK medregnede landinger fra store ikke-kystnære fartøjer og samtidig havde valgt helt at se bort fra det pelagiske fiskeri for at nå frem til tallet.
LÆS OGSÅ: FSK-formand overdrev foreningens størrelse i radiointerview
FSK klagede efterfølgende til Pressenævnet over en række forhold i artiklen. FSK mente blandt andet, at artiklens overskrift: ”FSK-formand overdrev foreningens størrelse i radiointerview” var misvisende, at foreningens budskab var fejlagtigt gengivet, og at det burde have fremgået af artiklen, at Fiskeri Tidende er ejet af Danmarks Fiskeriforening.
LÆS OGSÅ: FSK klager over artikel i Fiskeri Tidende
Disse forhold har Pressenævnet nu taget stilling til i en kendelse, hvor nævnet slår fast, at ingen af klagepunkterne giver anledning til at rejse kritik af Fiskeri Tidende.
– Pressenævnet finder efter en samlet vurdering, at Fiskeri Tidende ikke har tilsidesat god presseskik. Nævnet har lagt vægt på, at mediet forud for offentliggørelsen forelagde beskyldningerne for Foreningen for Skånsomt Kystfiskeri, og at foreningen i artiklen ses at være kommet til orde i et ikke ubetydeligt omfang, lyder det blandt andet i kendelsen.
Uffe Tang, ansvarshavende chefredaktør på Fiskeri Tidende, konstaterer, at kendelsen er præcis, som han havde ventet.
– Vi arbejder efter helt almindeligt journalistiske standarter og principper på Fiskeri Tidende, og jeg har på intet tidspunkt troet, at vi ville få kritik i denne sag. Vi har solid dokumentation for, at Søren Jacobsen overdrev størrelsen af FSK i radioen, og det er altså ikke ligegyldigt i den offentlige debat, om man er en stor eller en lille spiller på sit område. FSK er en lille spiller, og de forsøgte at gøre sig større, end de er. Det, synes vi, skulle frem i lyset. Det var derfor, vi skrev historien i første omgang, siger Uffe Tang.
Hvad blev der sagt i radioudsendelsen på P1?
Radiovært: Først dig Søren Jacobsen fra Foreningen for Skånsomt Kystfiskeri. Hvem er det, I repræsenterer?
Søren Jacobsen: Vi repræsenterer de mennesker, som fisker med skånsomme redskaber, og det er kystfiskere – det er mindre fartøjer, som fisker kystnært.
Radiovært: Hvad er det for nogen redskaber?
Søren Jacobsen: Det er skånsomme redskaber. Det er det, der hedder faststående redskaber. Det er sådan noget som garn, ruser, tejner og krogefiskeri.
Radiovært: Hvor mange fisk fanger I?
Søren Jacobsen: Vi fanger en del fisk. I værdi udgør vi cirka 17 procent af den samlede værdi omkring konsumfiskeri. Det udgør cirka 10 procent af mængden.
Radiovært: Og hvor mange repræsenterer I, i alt?
Søren Jacobsen: Vi er godt 100 medlemmer i vores forening.
Hvor store er de forskellige fiskeriforeninger i Danmark?
De danske fiskere landede i 2023 fisk og skaldyr for en samlet værdi af 3.204 millioner kroner.
Danmarks Fiskeriforening (DFPO) og Danmarks Pelagiske Producentorganisation (DPPO) offentliggør hvert år i Fiskeri i Tal, hvor stor en andel deres fangster udgør.
For DFPO var tallet 1.735 millioner kroner, og for DPPO var tallet 1.357 millioner kroner. Til sammen står de to PO’er for 97 procent af den samlede landingsværdi.
Ser man alene på landingsværdien for konsumfisk var den på 2.197 millioner kroner, hvoraf landinger fra DFPO- og DPPO-medlemmer udgjorde 2.086 millioner kroner. Det svarer til 95 procent af landingsværdien for konsumfisk.
Den samlede landingsværdi for de fartøjer, der ikke er medlem af enten DFPO eller DPPO, var på 111 millioner kroner. Det tal dækker både over fartøjer, der ikke er medlem af en PO, og fartøjer, hvor PO-medlemskabet er ukendt. Tallet inkluderer også ca. 350 bierhvervsfiskere.
Det vides ikke, hvor stor en andel Foreningen for Skånsomt Kystfiskeri (FSK) udgør, da foreningen ikke ønsker at offentliggøre tallet for sine medlemmer.