Konflikten om hesterejefiskeriet i Vadehavet er endt på flere politikeres bord, og på fredag den 19. juni klokken 11 følger en stor protestaktion på Rømø-dæmningen.
Rømø Fiskeriforening opfordrer fiskere, landmænd, vognmænd, erhvervsfolk og andre borgere til at møde op på begge sider af dæmningen for at vise deres utilfredshed med det omstridte fiskeriforbud.
Der er tale om en lovlig blokade, hvor en samlet kolonne af køretøjer skal bevæge sig frem i meget lav hastighed.
Omkring 90 procent af Rømø-fiskernes forårsfiskeri er blevet berørt af forbuddet, som Beredskabsstyrelsen meldte ud i slutningen af maj.
Pau Schramm, formand for Rømø Fiskeriforening, har aldrig set en mine i området og undrer sig over myndighedernes fremfærd:
– Havet er sikkert, men styrelsen vælger fiktive farer over virkelighedens fakta. Dette skrivebordsbureaukrati rammer unge fiskere, som har satset alt på hesterejefiskeriet, siger han.
LÆS OGSÅ: Borgmester kræver svar