Onsdag var der valg til Folketinget – og trods et godt valg til Venstre, så erkender Lars Løkke Rasmussen, at Venstre sammen med blå blok har tabt regeringsmagten.
Der skal altså dannes en ny regering – og dermed er posten som minister for fiskeriområdet også oppe i luften. Hvem skal være minister for området? Og hvor skal området placeres – eget ministerium, i Udenrigsministeriet eller noget helt tredje?
Selv foreslår Venstre, at der dannes en regering under Lars Løkke Rasmussens ledelse med en ambition om at bygge bro over midten i dansk politik. Mette Frederiksen og Socialdemokratiet derimod vil gerne danne en ren S-regering, og en fiskeriminister vil dermed komme fra deres lejr.
Det er torsdag kl. 11, at Venstre vil gå til Dronningen og orientere hende om resultatet. De vil indgive regeringens afskedsbegæring, og foreslå en dronningerunde.