Workshop i Thyborøn om marint affald

Den 4. februar har du mulighed for at komme med input til problemerne med marint affald i havet og i fjordene

På Fiskeriskolen i Thyborøn afholdes en workshop-serie i første halvår af 2025, hvor fiskere deler erfaringer om marint affald og fiskerirelateret plastaffald i havet og i fjordene.

På de planlagte workshops kommer fiskerne selv til orde.

Baseret på deltagernes egne erfaringer drøftes eksisterende problemstillinger og mulige løsningsforslag. Deltagerne gives efterfølgende mulighed for at formidle deres forslag til relevante beslutningstagere.

Deltagelse og frokost (stjerneskud) er gratis.

Workshop-serien afholdes af Roskilde Universitet, Århus Universitet og Aquamind, og målet er aktivt at løse udfordringerne med marint affald og fiskerirelateret plastikaffald med udgangspunkt fra erhvervsfiskeriet og de fiskerirelaterede erhverv.

Den første Workshop er den 4. februar kl. 9:30-15.30 på adressen:

Fiskeriskolen, Ærøvej 9, Thyborøn

De følgende to workshops er den 28. februar og 20. marts.

Tilkendegiv din interesse ved at sende en e-mail til mkv@aquamind.dk, hvortil du også kan stille spørgsmål om arrangementet.

Nordsøen Forskerpark overtager alle aktiviteter i Europas største prøvetank

Det sker bl.a. for at sikre et endnu stærkere fundament for test- og udviklingsfaciliteter, som bidrager til udvikling i den blå industri

Nordsøen Forskerpark overtager alle aktiviteter i Europas største prøvetank

Det sker bl.a. for at sikre et endnu stærkere fundament for test- og udviklingsfaciliteter, som...