CO2-afgiften får alvorlige konsekvenser for dansk fiskeri

CO2-afgiften vil simpelthen kvæle dansk fiskeri, siger Svend-Erik Andersen til TV2, der i dag sætter fokus på, hvad CO2-afgiften kommer til at betyde for dansk fiskeri

Foto: Cosmos Trawl.

Ny CO2-afgift frygtes at få enorme konsekvenser.

Sådan lyder overskriften på en artikel, som TV2 i dag bringer om, hvad indførelsen af en CO2-afgift kommer til at betyde for fiskeriet.

TV-stationen har blandt andet talt med Alfred Fisker Hansen i Thyborøn, der fortæller, at han forud for indførelsen af afgiften har besluttet at sælge sit store konsumfartøj for i stedet at investere i et mindre fartøj.

– Det er meget vemodigt. Det var jo slet ikke meningen, da vi byggede den. Det er en dejlig båd, og det gør ondt langt ind i sjælen, siger Alfred Fisker Hansen til TV2, som konstaterer, at han blot er én blandt mange danske fiskere, der lige nu gør sig overvejelser om, hvad fremtiden bringer for dansk fiskeri.

CO2-afgiften indføres fra nytår, og når den er fuldt indfaset, vil fiskerne skulle betale 2,25 kroner i afgift per liter brændstof, de bruger, når de er på fiskeri.

Formålet med afgiften er at få fiskerne til at anvende alternative brændstoffer, men problemet er, at der ikke findes alternativer til den dieselolie, man anvender i dag.

En meget stor del af de danske fiskere risikerer derfor at få røde tal på bundlinjen, fordi økonomien ikke længere hænger sammen, når afgiften indføres.

Prisen på dieselolie er i forvejen steget fra cirka 2 kroner per liter for nogle år siden til i dag 4-5 kroner per liter.

Med den nye afgift kommer prisen op i nærheden af 7 kroner per liter.

– CO2-afgiften vil simpelthen kvæle dansk fiskeri, siger Svend-Erik Andersen, der er formand for Danmarks Fiskeriforening.

Han opfordrer derfor til, at man udskyder afgiften, indtil der bliver sat gang i produktionen af grønne brændstoffer.

TV2 har forgæves forsøgt at få et interview med fiskeriminister Jacob Jensen (V), som i et skriftligt svar henviser til, at man snart skal i gang med politiske forhandlinger om fremtidens fiskeri.

CO2-afgiften presser fiskeauktion: Forventer fald i omsætningen på en kvart milliard

Hanstholm Fiskeauktion forventer, at omsætningen på auktionen i år vil falde med en kvart milliard kroner på grund af CO2-afgiften

CO2-afgiften presser fiskeauktion: Forventer fald i omsætningen på en kvart milliard

Hanstholm Fiskeauktion forventer, at omsætningen på auktionen i år vil falde med en kvart milliard...