Hvide Sande-værft leverer største nybygning til dato

Fiskeristyrelsen nye kontrolskib Nordsøen er nu klar til at blive taget i brug

Natten mellem søndag og mandag blev Fiskeristyrelsens nye kontrolskib ‘Nordsøen’ bugseret gennem slusen i Hvide Sande, klar til at blive taget i brug.

Det fortæller Hvide Sande Shipyard på Facebook.

‘Nordsøen’ skal afløse Fiskeristyrelsens nuværende kontrolskib Vestkysten, og det er Hvide Sande Shipyards største ordre til dato.

– Bugseringen var begunstiget med stille vand, og alle kunne undervejs nyde en af de smukkeste solnedgange i mands minde, skriver Hvide Sande Shipyard på Facebook.

Foto: Hvide Sande Shipyard

Fiskerimulighederne for 2026 er på plads 

EU's ministerråd har vist stor ansvarlighed både overfor naturen og for fiskerierhvervet i fastsættelsen af fiskekvoterne for 2026, mener Danmarks Fiskeriforening 

Fiskerimulighederne for 2026 er på plads 

EU's ministerråd har vist stor ansvarlighed både overfor naturen og for fiskerierhvervet i fastsættelsen af...