Formanden kom i den varme stol

En time, hvor man kunne stille spørgsmål, skyde med skarpt, rette kritik eller komme med ros til formanden for Danmarks Fiskeriforening, Svend-Erik Andersen, var på programmet fredag formiddag på bestyrelsesseminaret

Formand for Danmarks Fiskeriforening Svend-Erik Andersen indtog den varme stol, da foreningen havde bestyrelsesseminar. Foto Steen Sørensen.

En af dem, der greb muligheden for at komme til orde, da formand Svend-Erik Andersen havde sat sig i den varme stol, var muslingefisker Kjeld Møller. Han ville gerne vide, om man har regnet på, hvad det vil koste, hvis fiskeriet i Skagerrak skulle blive lukket fra den ene dag til den anden, som man har oplevet det i Limfjorden.

– Jeg ved, at det kan være svært at regne ud, men det kan være rart at være på forkant, for det vil koste mange penge, hvis det pludselig sker, sagde han.

Svend-Erik Andersen kunne fortælle, at det ikke er noget, man fra Danmarks Fiskeriforening har regnet på i nyere tid, men at det bør man gøre.

– For nogle år siden lavede vi en oversigt, der beskriver, hvor mange arbejdspladser der er i fiskeriet, og hvad det genererer af økonomi på land. Vi kunne godt øve os noget mere på de tal, for når departementet skal lave en beregning på, hvad det koster at lukke et område, så ser de alene på nettotallet.

– Der har vi behov for at kunne bevise, hvad bruttoomsætningen er, og hvad den genererer af arbejdspladser, lød det fra Svend-Erik Andersen.

Kjeld Møller forklarede sit spørgsmål med, at man som selvstændig fisker selv står med regningen og gælden, hvis fiskeriet lukkes ned, ganske som det sker i Limfjorden nu.

Må ikke glemme de stille

Jens Frich fra Hvide Sande gav udtryk for, at man med det meget store fokus på kystfiskeriet, der er i disse år, risikerer, at andre fiskerier føler sig glemt og overset. Han påpegede, at de fiskere, der fisker i norsk farvand, har helt andre problemer at slås med, og han nævnte forbuddet mod tobisfiskeri på Dogger Banke som et andet eksempel på, at de store fartøjer, der fisker langt fra kysten, også er under pres.

– Det kystnære fiskeri og lukkeområderne fylder meget, men det er, fordi det er dansk politik. Men du har ret i, at vi har en opgave med at sætte de internationale problematikker i spil i forhold til EU, svarede Svend-Erik Andersen fra sin varme stol.

Ønsker korridorer

Jens Henriksen, der tidligere fiskede med bundslæbende redskaber i Lillebælt, fisker i dag med tejner i området. Det meste af Bælthavet er nu blevet til en marin nationalpark, hvor man ikke må fiske. I det store område er der sat nogle røde streger, hvor man har tilladt fem havdambrug.

– I det her store område, kan man der ikke også lave nogle korridorer, hvor det bliver tilladt at fiske med slæbende redskaber? Altså lave en undtagelse, som man har gjort for de fem havdambrug, spurgte Jens Henriksen.

Svend-Erik Andersen svarede, at det kan man sagtens, hvis der altså er politisk vilje til det. Han fortalte, at man har forsøgt at få det indført, og at Danmarks Fiskeriforening har presset på for muligheden, men at den politiske vilje ikke har været der.

Forbud mod bomtrawl vækker glæde

Det er snart slut med fiskeri med bomtrawl på de sårbare stenrev på havbunden. Forbuddet er netop sendt til godkendelse i EU

Forbud mod bomtrawl vækker glæde

Det er snart slut med fiskeri med bomtrawl på de sårbare stenrev på havbunden. Forbuddet...