Så er de personlige stemmer talt op, og det står nu klart, hvem der får plads og hvem der ikke får plads i Folketinget.
Og ser man på fiskeriordførerne, er der nogle, der kan juble, og andre som må sige farvel.
Fiskeriordførernes resultater
Simon Kollerup, Socialdemokratiet: 11.577 stemmer - valgt ind
Erling Bonnesen, Venstre: 8.522 stemmer - valgt ind
Rasmus Helveg Petersen, Radikale Venstre: 3.763 stemmer - valgt ind
Trine Torp, SF: 4.307 stemmer - valgt ind
Orla Østerby, Konservative: 1.098 stemmer - valgt ind
Med 1.399 stemmer fik Ib Poulsen (DF) ikke nok til at få en plads i Folketinget. Carsten Bach (LA) kom heller ikke ind.
I første omgang er Søren Egge Rasmussen (Ø) heller ikke valgt ind, men forventes at overtage Nikolaj Villumsens mandat, da han også er valgt ind i Europa-Parlamentet.
Roger Matthiesen (Å) var ikke på valg.
Ib Poulsen kommer ikke ind
Ib Poulsen, der i den seneste valgperiode har været fiskeriordfører for Dansk Folkeparti, kommer ikke ind.
Han var opstillet i Nordjylland. Ifølge TV2 Nord skal der her fordeles to mandater, og de går til Lise Bech og Bent Bøgsted.
Gengangere, nye ansigter og uvished
Også Simon Kollerup, fiskeriordfører for Socialdemokratiet, er opstillet i Nordjylland. Og han står til atter at blive medlem af Folketinget. Han får selskab af socialdemokraten Lea Wermelin fra Bornholm, der tidligere har været aktiv i kampen mod sæler på fiskernes vegne.
Fra Venstre er fiskeriordfører Erling Bonnesen også med på holdet. Partikollegaen Marie Bjerre, der har vist interesse for fiskeri, er også blevet valgt.
Den hidtidige fiskeriminister Eva Kjer Hansen (V) blev også valgt ind.