Fra lørdag den 11. juli risikerer man at få en bøde, hvis man fisker med passive fiskeredskaber som garn og tejner, der ikke er mærket med fartøjets kendingsnummer.
– Vi har ansøgt styrelsen om at få vejledningsperioden forlænget, for vi synes stadig, at der er en række forhold, vi mangler klare svar på, men det har styrelsen afvist, siger Jacob Handrup, der er chefkonsulent i Danmarks Fiskeriforening.
– Der står i forordningen, at mærkerne ikke må kunne fjernes igen, men hvordan skal det tolkes? Her har vi fået oplyst af styrelsen, at man tolker det sådan, at hvis mærket er blevet fjernet, så skal man kunne se, at det har været der, siger han.
– Styrelsen henviser til en guide fra FN’s Food and Agriculture Organization, men vi har ikke fået svar på, om det betyder, at man vil godtage alle de eksempler på mærker, der er i denne guide, siger Jacob Handrup.
Frydendahl har købt en printer
Hos garnproducenten Frydendahl i Ringkøbing har man investeret i en maskine, der kan printe mærker, som efterlader et tydeligt mærke på fiskeredskabet, hvis det skulle gå tabt.
– Det er en printer til omkring 100.000 kroner, så det er en ret stor investering, vi har foretaget, og vi forventer hurtigt at komme op at køre med den, siger Brian Skovgaard, adm. direktør i Frydendahl.
På grund af den store usikkerhed om de nye regler har man været tilbageholdende med at foretage investeringen.
– Først turde vi ikke rigtig gøre noget, men til sidst besluttede vi at tage chancen og bestille printeren. Det ser ud til at være en god beslutning, for jeg tror, vi er blandt de eneste, der er ved at være klar, nu hvor vejledningsperioden ikke bliver forlænget, siger Brian Skovgaard.
50 kilo-reglen bortfalder
Foruden reglerne om mærkning af passive redskaber skal man som fisker også være opmærksom på de nye regler for rapportering, som gælder for fartøjer over 12 meter.
Her udløber vejledningsperioden også, og det betyder, at 50-kilo-reglen bortfalder. Det betyder, at alle fangster fremover skal skrives i logbogen.
– Med de nye regler bliver der en tolerancegrænse på 20 procent for små mængder og 10 procent for større mængder. Det kommer til at give nogle udfordringer, når man fanger meget små mængder af en art. For hvad gør man, hvis man f.eks. har fanget én knurhane på 400 gram, og man kun kan skrive hele kilo i logbogen? Det har vi til gode at få et klart svar på, siger Jacob Handrup.
Danmarks Fiskeriforening er ved at udarbejde en vejledning til fiskerne om de nye regler for både mærkning af redskaber og rapportering for fartøjer over 12 meter.