Ekstraordinær generalforsamling med afstemning om vedtægtsændringer

Danmarks Fiskeriforening indkalder til ekstraordinær generalforsamling 17. juni i Taulov med et punkt på dagordnen: Afstemning om vedtægtsændringer

Til generalforsamlingen 16. maj var en række vedtægtsændringer på dagsordenen. Desværre var det ikke muligt at gennemføre afstemningen, og derfor indkalder Danmarks Fiskeriforening nu til ekstraordinær generalforsamling 17. juni i Taulov.

For at vedtage en vedtægtsændring skal 3/4 af alle medlemmer stemme for, men så mange stemmer var ikke repræsenteret på generalforsamlingen. Til den ekstraordinære generalforsamling kræves der blot et simpelt flertal.

Dog opfordrer Danmarks Fiskeriforening fortsat sine medlemmer til at dukke op eller at afgive en fuldmagt. Fuldmagter, afgivet til den ordinære generalforsamling 16. maj eller tidligere, er også gyldige til den ekstraordinære generalforsamling.

Der er tale om en modernisering af vedtægterne, hvor en række forhold bliver præciseret og simplificeret. Fx foreningens ret til at forhandle og indgå aftaler om anlæg til havs, bestyrelsens størrelse, stemmevægte, og mulighed for at bierhvervsfiskere også kan blive medlemmer.