Hårdt vejr har besværliggjort redningsaktion ved Hirtshals Havn

Kraftig vind og hård strøm har besværliggjort en redningsaktion ud for Hirtshals Havn

FN 462 Jeanne. Arkivfoto

En omfattende og dramatisk redningsaktion udspillede sig onsdag ved indsejlingen til Hirtshals Havn, hvor trawleren FN 462 Jeanne fik alvorlige problemer efter en motorskade tidligere på dagen.

Episoden udviklede sig hurtigt til en kompleks operation, hvor både fiskere og redningsmandskab måtte arbejde intensivt for at forhindre yderligere skader på fartøjet, skriver FiskerForum.

Jeanne blev i første omgang assisteret af en anden trawler, der formåede at bugsere det havarerede fartøj frem til havneindløbet. Her overtog kystredningsfartøjet “Margrethe Gaardbo”, som kort efter fik selskab af den hurtiggående redningsbåd FRB 14. Målet var at få Jeanne sikkert igennem det smalle løb og ind til kaj – men naturkræfterne ville det anderledes.

Ifølge Redningsstationen Hirtshals skabte kraftige kulingstød og en markant langsgående strøm betydelige udfordringer for manøvren. Det ustabile samspil mellem vind og vand gjorde det vanskeligt at holde kursen, og kort inde i redningsforsøget gik Jeanne på grund blot 50 meter fra Nordmolen.

Situationen blev yderligere kompliceret, da flere fritrækninger mislykkedes. Under et af forsøgene sprang et hydraulikrør på Jeanne, mens fartøjet i perioder drev ukontrolleret som følge af de hårde vejrforhold. Redningsmandskabet måtte derfor gentagne gange justere indsatsen og samtidig sikre, at skaderne på båden ikke forværredes.

Arbejdet fortsatte ufortrødent, og flere fartøjer blev efterfølgende inddraget i operationen. Blandt andet deltager trawleren “Elin” i et nyt forsøg, ligesom muligheden for at tilkalde en egentlig slæbebåd nu undersøges, oplyser Redningsstationen Hirtshals til FiskerForum.

Fritrækningen af Jeanne forventes gennemført under bedre forhold ved højvande, hvor vandstanden giver de mest optimale betingelser for at få trawleren fri og sikkert tilbage i havn.