Venø Seafood syvdobler kapaciteten

Med kapacitetsudvidelsen er virksomheden klar til bedre tider på den anden side af corona-pandemien

Venø Seafood har indviet et nyt produktionsanlæg, der kan syvdoble produktionen af østers, hummer og muslinger hos virksomheden på Limfjordsøen Venø, skriver webmediet food-supply.dk

Det er dog mest en strategisk investering, som giver masser af råderum. For som så mange andre virksomheder, er Venø Seafood også ramt af corona-pandemien, som har betydet en noget lavere kapacitetsudnyttelse i virksomheden.

– Jeg valgte at sætte gang i arbejdet med at udvide kapaciteten i januar i år. Heldigvis var det en velovervejet investering. Nu er udvidelsen på plads, og vi er klar til, at tiderne bliver mere gunstige, siger ejeren, Kristian Borbjerggaard.

I april og maj faldt salget med 90 procent, da Venø Seafoods største kundegruppe, restauranterne, var helt lukkede på grund af coronarestriktionerne. Hen over sommeren kom der atter gang i tingene, men efter den seneste udmelding fra statsministeren i fredags er bestillingerne nærmest stoppet igen, fortæller Kristian Borbjerggaard.