I Hanstholm ligger maskinfabrikken Boatech, der leverer blandt andet ”fabriksløsninger” til fiskefartøjer. I øjeblikket er Boatech ved at levere en fabrik til det norske superfiskefartøj Gollenes, som er ved at blive bygget på Karstensens Skibsværft i Skagen.
Til Thisted Posten fortæller Lasse Hald, der er værkfører og medejer af Boatech, at man er rigtig stolte af levere til den nye norske kutter, men også for den fine mængde bestillinger i ordrebogen.
– Vi er rigtig glade for at være med helt fremme, når det gælder ordrer til de nye moderne fiskefartøjer, som bygges. Det er noget, vi har opbygget gennem 20 år. Og nu mærker vi virkelig, at det lange tilløb har båret frugt. Det er nærmest “eksploderet” med ordrer. Vi har især fået rigtig godt fat i det store norske marked, lyder det fra Lasse Hald.
Alt hvad Boatech leverer til fartøjer er specielfremstillet. Alle dele bygges på fabrikken i Hanstholm og bliver derefter fragtet til det værft, hvor skibet bygges.
Boatech kommer på Danfish, hvor man blandt andet kan se en 3D-scanning af fiskefabrikken på Gollenes.