I Vilsund Blue på Mors står produktionen stille, og omkring 50 medarbejdere er sendt hjem.
Årsagen er fortolkningen af EU-regler, som betyder, at virksomheden nu skal sortere, veje og registrere alt det, der følger med muslingefangsterne – herunder knækkede muslingeskaller, søstjerner og snegle.
Under opsyn af Fiskerikontrollen har virksomheden forsøgt at gennemføre sorteringen, men ifølge Vilsund Blue er opgaven så omfattende og omkostningstung, at produktionen ikke længere kan fortsætte.
Konflikten bunder i, at Danmark fortsat mangler en stikprøveplan for sortering af muslinger, selv om en sådan ordning har været krævet af EU siden 2013.
Danmarks Fiskeriforening og Foreningen Muslingeerhvervet har i flere år opfordret myndighederne til at få planen på plads. Men den danske ansøgning blev sendt så sent til EU, at den aldrig blev behandlet. I stedet må erhvervet nu vente på nye EU-regler, der træder i kraft næste år.
Imens mærker både Vilsund Blue og muslingefiskeriet i Limfjorden konsekvenserne. Netop som sæsonen for alvor går i gang, står produktionen stille, fordi den nødvendige stikprøveplan ikke er på plads.
– Hvis ikke vi får en dispensation eller en stikprøvevejledning hurtigt, så må vi lukke vores lille erhverv her, siger adm. direktør hos Vilsund Blue, Poul Kærgaard, til TV Midtvest.
Politisk kritik af håndtering
På Christiansborg har Venstres fiskeriordfører, Søren Gade, ikke den store tiltro til, at miljøministeren vil komme Vilsund Blue til undsætning i forhold til de nye, skrappe sorteringskrav, virksomheden er ramt af.
– Vi har en regering, som har taget en præsident fra Danmarks Naturfredningsforening og gjort hende til miljøminister. Hun har i hele sit virke som præsident i Naturfredningsforeningen forsøgt at bekæmpe muslingefiskeri og ålefiskeri. Jeg føler mig overbevist om, at regeringen vil gøre, hvad den kan, for at muslingefiskeriet stopper i Danmark, siger Søren Gade i et interview med TV Midtvest.
TV Midtvest har i samme ombæring også snakket med Mads Fuglede (DD), der sidder i Folketingets miljø- og fødevareudvalg.
– Det her virker på mig som en øvelse, man gennemfører, fordi man i virkeligheden vil lukke et erhverv. Det er helt forkasteligt, siger han til den regionale TV-station.
Mediet har også forsøgt at få et interview med miljøminister Maria Reumert Gjerding (SF), som dog kun har villet svare skriftligt.
– Vores havmiljø og fiskebestande er pressede, det gælder særligt i Limfjorden, der har det virkelig dårligt. Derfor har vi klare regler for, at fiskerne skal sortere og registrere alle de fisk, de fanger, så vi har et fuldt billede af, hvordan fiskeriet belaster havnaturen og bestandene. Det er derfor vigtigt, at vi fører de tilsyn og kontroller, som vi er forpligtede til af EU-reglerne. Vi skal have et fiskeri i Danmark, der fisker på sunde fiskebestande i et genoprettet hav, hvor der forhåbentlig vil være langt flere fisk.