Regnen er ikke et problem for de fremmødte til ’Fisken på disken’.
Række på række og side om side står gæsterne til arrangementet i regntøj og med paraplyer og venter spændt på dette års nye konkurrence i havnebassinet.
Folk er sågar gået ombord på de store trawlere, der i weekendens anledning holder åbent hus – eller kabys om man vil.
Men lørdagens arrangement startede fire timer før dagens sidste store begivenhed med en helt anden konkurrence: Hanstholm Havne Cup.
På kajen i Hanstholm sidder Jan Kristensen, eller Jan Gummistøvle, som han bliver kaldt i Hanstholm, og sætter brislinger fra selvsamme havn på krogen, inden han kaster snøren ud.
– Det er sjovt at være med til, og det er et godt arrangement, hvor fiskeriet kan få promoveret sig selv. Og så kan folk komme ud og få noget god fisk, siger han om at være med til ’Fisken på disken’.
I løbet af den første time har Jan Kristensen allerede fået fire fisk på krogen.
– Tricket er at fiske i dybden. Man skal sørge for at komme langt nok ned. Jeg fisker på fem-seks meter her.
Det er dog ikke kun udenfor, der er godt gang i den.
Smagsprøver, auktion og masser af hygge
For klokken 12 åbner Hal 5, og der går ikke længe, før den er stuvende fuld med mennesker – og det forstår man godt.
For der er smagsprøver i lange baner. Det er blandt andet mørksej, kuller, jomfruhummere og helleflynder.
En af dem, der nyder fiske-delikatesserne, er Elin Sørensen fra Mors.
– Jeg synes, det er et rigtig godt arrangement, fordi vi får at vide, hvordan fisk også kan anvendes, og vi får alle de gode smagsprøver, siger hun.
– Det er også smagsprøver, jeg har set frem til. Dem skal jeg hjem og se, om jeg kan kopiere.
Et af dagens hovedarrangementer er en begivenhed, som folk udenfor fiskebranchen ikke har mulighed for at deltage i normalt. Det er nemlig fiskeauktionen.
Foran scenen begynder gæsterne at stimle sammen, inden auktionsmester hos Hanstholm Fiskeauktion, Jesper Kongsted, tager ordet.
Der bliver råbt fiskearter og priser op, mens folk er hurtige til at smide en hånd i vejret for at overbyde sidemanden – ja, der er endda et ægtepar, der står og overbyder hinanden, hvilket vækker store grin i hallen.
Efter auktionen summer stemningen atter igen med snak og grin ved bordene, hvor flere også sidder og nyder fiskefrikadeller og øl eller sodavand.
Men pludselig er der en ny hovedperson, der stjæler showet og får flere til at spærre øjnene op.
Verdens grimmeste fisk
Fra lastbilens kølerum går to personer og slæber en stor grøn kasse med den fisk, der i visse kredse har fået kælenavne som ”verdens grimmeste fisk” og ”svigermor”.
Det er havtasken, der er tale om.
– Den er speciel og tiltrækker mennesker, fordi den er så stor, som den er, og folk aldrig har set sådan en fisk med hovedet før, fortæller Jesper Krabbe om, hvorfor havtasken får så meget opmærksomhed på Hanstholm Havn.
Han er kok og har firmaet Krabbefood. Det er femte gang, kokken er med til ’Fisken på disken’, og han synes, det er et forrygende arrangement, der er med til at gøre folk klogere på fisk som spise.
– Vi skal formidle det smukke produkt, vi står med. Det er det, der er så smukt heroppe – her ved alle folk, hvad frisk fisk er, så vi kan ikke snyde, siger Jesper Krabbe.
– Vi vil gerne have, at folk går herfra og siger, at det smagte jo ikke af fisk. Vi har mange, som kommer og siger, at de ikke spiser fisk, fordi det smager af fisk, men det gør det ikke, når det er frisk.
Senere vil han under sit telt smide havtasken, som dog lige bliver 50 procent mindre, efter den er fileteret, på grillen, så folk kan smage en udsøgt fisk.
Mens gæsterne venter på det, er det endelig blevet tid til årets nye konkurrence til ’Fisken på disken’, som finder sted i havnebassinet.
Årets store Slidske Race
På kajen står der fire-fem meter høj slidske pegende direkte ned mod havnebassinet, hvor der ude i midten af det er placeret en bøje med en klokke på.
Reglerne er simple: kur ned ad slidsken og kom hen til klokken på kortest tid.
For at være med har man dog skullet bygge sin egen lille båd, der skal kure ned ad slidsken, og som to personer skal sejle hen til klokken.
Der er omkring 10 deltagere – blandt andet Hanstholm Fiskeriforening med formand, Jan Nicolai Hansen, bag roret, som i dette tilfælde er en pagaj.
Det er et arrangement, som arrangørerne af ’Fisken på disken’ godt kan tillade sig at skrive på listen af begivenheder næste år.
For der var næsten tomt i hallen, da Slidske Race gik i gang – alle var simpelthen smuttet ud på kajen på trods af silende regn. Her fik de sig også et godt grin allerede ved den første båd.
Først i form af et kæmpe plask og derefter kæntrede den, lige akkurat inden de kunne nå at ringe på klokken.
’Fisken på disken’ fortsætter igen søndag, hvor Hal 5 åbner klokken 10.30 med blandt andet smagsprøver. Senere er der også fileteringskonkurrence og igen fiskeauktion.
Se flere billeder fra lørdagen til ‘Fisken på disken’: