Minister åbner for hjælp til østersfiskerne i Limfjorden

Østersfiskerne i Limfjorden har stået uden mulighed for at fiske siden 2022

Miljøminister Maria Reumert Gjerding (SF) udtaler til Nordjyske, at hun er klar til at indgå i en dialog om, hvordan man kan hjælpe østersfiskerne i Limfjorden ud af erhvervet. Foto: Fiskeri Tidende

Der kan være hjælp på vej til de fiskere, der har licens til at fiske østers i Limfjorden.

Det fremgår af et svar fra miljøminister Maria Reumert Gjerding (SF) til Nordjyske.

Fiskeriet efter limfjordsøsters har været indstillet siden 2022, hvor kvoten blev sat til nul på baggrund af biologisk rådgivning fra DTU Aqua, fordi der var gået sygdom i bestanden.

Siden har østersfiskerne stået uden mulighed for at genoptage fiskeriet og uden en afklaring af deres fremtid.

I forbindelse med den fiskeriaftale, der blev indgået på Christiansborg sidste år, blev der afsat midler til ophugning af muslingefartøjer i Limfjorden.

Politikerne tog i den forbindelse ikke stilling til, om man også bør hjælpe de østersfiskere, som har investeret i fartøjer og licenser for at drive et fiskeri, der næppe bliver genåbnet inden for en overskuelig fremtid.

Danmarks Fiskeriforening og Centralforeningen i Limfjorden sendte i september et åbent brev til miljøminister Maria Reumert Gjerding om situationen i Limfjorden, hvor foreningerne appellerede til, at der laves en kompensationsordning for de fiskere, der har fisket østers i Limfjorden, ligesom der er en ordning på vej for muslingefiskerne.

Ifølge Nordjyske er ministeren åben for at indgå i en dialog om dette.

– Det er generelt min ambition, at vi skal have et mere skånsomt fiskeri i Danmark. Derfor er jeg også meget åben over for at gå i dialog og finde løsninger, når nogen i erhvervet er klar på omstilling eller ønsker hjælp til at finde en vej ud, siger Maria Reumert Gjerding til Nordjyske.