Fiskeri Tidendes adventskalender: Hvilken sild skal på julefrokostbordet?

Niels Kristian Nielsen har pudset bestikket i Fiskeri Tidendes adventskalender og smager sig igennem juleklassikerne. Hør hans ærlige anmeldelse i videoen nederst i artiklen

Se videoen nederst i artiklen.

Hvilken sild skal man servere, når man inviterer gæsterne på julefrokosten?

Det kan være svært at vide, men der kommer Niels Kristian Nielsen – eller Niller, som han er bedre kendt som – dig til undsætning.

Han vil hver søndag i advent teste en klassiker på julefrokostbordet og komme med sin helt ærlige mening om, hvad der bør serveres – og mindst lige så vigtigt, hvad der ikke bør serveres.

Første søndag i advent står den på sild, hvor Niller både rammer top- og bundkarakter.

Når der er tale om sild, så vurderes der selvfølgelig også ud fra, om der kan drikkes bjesk til – det kan man ikke komme udenom, når vi befinder os i Hirtshals.

Adventskalenderen er produceret af Fiskeri Tidende, og kan ses hver dag på vores YouTube-kanal eller i videoen nedenfor.

Blæksprutter i stride strømme på Hirtshals Fiskeauktion

Aldrig før er der landet så mange blæksprutter i Hirtshals som nu, og det sætter skub i iværksætterdrømmene

Blæksprutter i stride strømme på Hirtshals Fiskeauktion

Aldrig før er der landet så mange blæksprutter i Hirtshals som nu, og det sætter...