Havaffald koster dyrt for de danske fiskere: Jonas fik kasseret 275 kilo hummere

Alt fra vaskemaskiner til malerbøtter bliver opfisket af danske kuttere, og det er koster på budgettet med ødelagte fangster og redskaber

Jonas Kaagh er førstemand på kutteren FN 226 Andrea Klitbo. Foto: Privatfoto

Dunke med fosforsyre, en truck, vaskemaskiner og utallige malerbøtter.

Det er langt fra kun fisk, de danske fiskere får i nettet, når de er på fangstrejser.

Uge efter uge kan man på Facebook-siden ’Havets Skraldemænd’ følge med i, hvilke obskure ting og sager, fiskerne også fanger.

Et af de fartøjer, som bidrager med billeder, er Læsø-kutteren FN 226 Andrea Klitbo, som allerede i år har fanget 20 malerbøtter til stor frustration for mandskabet, da det ødelægger fangsten.

– Frisk maling går jo på jomfruhummerne, og det kan ikke skylles af igen. Sidste år havde vi eksempelvis fanget en malerbøtte, hvor vi troede, at vi havde frasorteret jomfruhummerne med maling på, men der var nogle stykker, der var kommet med i kasserne, siger førstemanden på fartøjet, Jonas Kaagh.

– Det betød, at der blev kasseret 275 kilo jomfruhummere ud af 1.100 kilo. Så det er jo noget af et slag – både på budgettet og ens stolthed, for man vil gerne levere noget, der er i orden.

Jeg tænker, at fiskerne gør os alle sammen en rigtig stor tjeneste.

Palle Andersen, driftschef hos Port of Hirtshals

Det er ikke unormalt, at de fylder tre kurve med affald, hvor der ellers i hver kurv er plads til omkring 30 kilo jomfruhummere.

Især i Kattegat på de store fragtskibes ruter støder de på affaldet.

– Man kan se, at det er bevidst, at de smider malerbøtter og olietønder overbord, for de laver huller i dem, så de synker hurtigere, fortæller Jonas Kaagh, som gætter på, at de sidste år fangede 100 kilo affald.

Otte tons havaffald på Hirtshals Havn

De mange kilo affald er et problem, man ser alt for ofte. Blandt andet på Hirtshals Havn, hvor man siden 2021 gjort en aktiv indsats med at føre statistik over alt det affald, fiskerne indleverer.

Palle Andersen, der er driftschef hos Port of Hirtshals, fortæller, at man ofte ser malerbøtter, trærester, paller og alt muligt andet skrald, der kommer ind fra havet.

I januar, som på grund af hård vind har været en stille måned for fiskeriet, blev der indsamlet 45 kilo, mens der i hele 2025 blev opfisket intet mindre end otte ton.

– Det indberetter jeg til Miljøstyrelsen, så de kan se, hvad der kommer ind af opfisket affald, og det fortæller de, at de er megaglade for, siger Palle Andersen.

LÆS OGSÅ: Nye EU-grænser for affald på havbunden bydes velkommen

Som det er nu, er det ikke alle fiskerihavne, der gør det, men det er et håb hos driftschefen, at flere og flere vil gøre det, så man kan samarbejde om indsatsen.

Han er dog helt sikker på en ting.

– Jeg tænker, at fiskerne gør os alle sammen en rigtig stor tjeneste ved at samle det her op. Jeg tror bestemt ikke, at det er ret meget, der kommer fra fiskerne selv, siger Palle Andersen.

– Vi kan også se i vores indvendige havnebassiner, at det er minimalt, hvad der ligger af fiskeaffald fra kutterne.

LÆS OGSÅ: – Vi kan ikke fjerne al risiko for tabte net – men vi kan minimere den

Ødelægger fiskeredskaberne

Udgifterne til at hjælpe med at holde havbunden fri for skrald er da heller ikke ubetydelige, når FN 226 Andrea Klitbo blandt andet samler malerbøtter, tørretumblere, motionscykler og store kobberkabler sammen.

For udover ødelagte fangster på grund af maling, så ødelægger meget affaldet også deres fiskeredskaber.

– Det ødelægger fiskegrejet, når de smider en gammel lejder ud, og vi fanger den, for den river grejet i stykker. Så det er en dyr omgang på alle fronter, siger Jonas Kaagh.

– Det er pisseirriterende, at de ikke selv smider det ud, som de burde. Dét, vi tager med ud, tager vi med ind igen og smider ud, når vi kommer i havn, for vi ved jo godt, at vi selv skal stå og fange det igen.

Derfor kan førstemanden også ofte stå meget uforstående på dækket og læse og høre om, at han er med til at ødelægge havmiljøet.

– Det gør ondt at blive stemplet som kriminel, for jeg synes, at vi bidrager til samfundet med indtægter, gode fødevarer og med at samle affald sammen fra havet. På trods af det bliver vi stemplet som kriminelle, og det gør ondt, siger han.

Betina Kastbjerg: – Jeg håber, fiskerne ved, at vi kæmper deres sag

Fiskeriets rammevilkår, CO2-afgift og rekruttering til erhvervet var blandt emnerne, da Betina Kastbjerg (DD) besøgte Thyborøn. Her mødtes hun med fiskere og elever fra...

Betina Kastbjerg: – Jeg håber, fiskerne ved, at vi kæmper deres sag

Fiskeriets rammevilkår, CO2-afgift og rekruttering til erhvervet var blandt emnerne, da Betina Kastbjerg (DD) besøgte...