Fiskeriordfører holder fast i at kamera skal være frivillig

Det skal være EU, og ikke Danmark, der indfører tvungen overvågning mener Bjarne Laustsen

Bjarne Laustsen. Arkivfoto

Debatten om tvungen kameraovervågning på fiskefartøjer er blusset op igen, da WWF og Danmarks Naturfredningsforening atter har pustet til ilden. De to foreninger mener, at der skal være fuld dokumentation i erhvervsfiskeriet – og ikke kun i Kattegat.

Den idé får ikke opbakning hos regeringspartierne, hvor Socialdemokratiets fiskeriordfører Bjarne Laustsen udtaler til DR, at skal der være fuld dokumentation med kameraovervågning, så skal det være EU, der beslutter det. For på den måde vil reglerne være ens for alle fiskere i unionen.

Til gengæld mener fiskeriordføreren, at de to organisationer udskammer fiskerne for at udføre deres lovlige arbejde.

– Fiskerne har stor forståelse for dokumentation, og mange bruger den frivillige ordning. Det kan også være at kunderne eller samarbejdspartnerne forlanger det, og det er jo fint.

– Men én ting er vigtig at have for øje; er det fiskerne eller fiskene, der skal overvåges?, spørger Bjarne Lausten DR.

SF, Enhedslisten og Radikale Venstre op om kameraovervågning af fiskefartøjerne.

Hirtshals-formand: Heunicke håner de mennesker, der har bygget byen

Heunicke langede ud efter fiskeriet i en hjemmelavet rap. Stærkt bekymrende og historieløst, lyder det fra Hirtshals-formand

Hirtshals-formand: Heunicke håner de mennesker, der har bygget byen

Heunicke langede ud efter fiskeriet i en hjemmelavet rap. Stærkt bekymrende og historieløst, lyder det...