Hanstholm svømmer i kuller: Landingerne er næsten tredoblet

Sammenlignet med september sidste år er der næsten landet tre gange så mange kuller på Hanstholm Havn i år – til stor glæde for både fiskeriformanden og auktionsmesteren i byen

I august og september har Hanstholm Havn haft ekstrastore landinger af kuller. Foto: Nicolai Nør Pedersen

I Hanstholm skal den store vægt findes frem, når landingerne af kuller skal gøres op.

240 tons kuller blev der landet på Hanstholm Havn i september. Det er næsten tre gange så meget som i samme måned sidste år, hvor landingerne lød på 85 tons.

Det viser tal fra Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeris hjemmeside, som fører statistik over de forskellige landinger.

– Det er virkelig positivt at se så mange kuller blive landet i Hanstholm. Når landingerne næsten bliver tredoblet på et år, så fortæller det noget om, hvor mange kuller fiskerne møder på havet lige nu, siger Jan Hansen, der er formand for Hanstholm Fiskeriforening.

– Derfor er det også glædeligt, at kvoterne er blevet hævet i takt med den udvikling. Det er en rigtig positiv historie for Hanstholm, fordi det skaber aktivitet både for fiskerne og på auktionen

Læs også:

Formanden hæfter sig også ved, at efteråret traditionelt er nogle gode måneder at fiske efter kuller.

Samlet set for årets ni første måneder ser 2026 også bedre ud end samme periode sidste år.

Indtil september har fiskerne landet lidt mere end 980 tons kuller af på Hanstholm Havn, mens der i 2025 blev landet 961 tons.

Det er ikke kun september måned, der stikker ud, når man kigger på tallene for kuller.

Også august har været en usædvanlig god måned for kullerfiskeriet. På Hanstholm Havn blev der landet knap 359 tons kuller, hvilket er den største augustlanding i de tilgængelige statistikker fra Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri, som går tilbage til 2013.

Gode priser

De store mængder kuller kan også mærkes på Hanstholm Fiskeauktion, hvor fisken fylder stadig mere i omsætningen.

Ifølge auktionsmester Jens Schneider Rasmussen er kulleren med til at skabe aktivitet på auktionen i en periode, hvor andre fiskearter ikke fylder så meget som tidligere.

– Det er klart, at mængderne af kuller bidrager til, at vi har nogle af de her store dage på auktionen, hvor vi næsten har 400 tons fisk igennem, og der går kuller tit igen med de mængder, der bliver landet for tiden, siger han.

Læs også:

På trods af det stigende udbud holder kullerprisen sig fortsat på et højt niveau.

Kiloprisen for kuller ligger indtil videre på 18,10 kroner. I de første ni måneder af 2025 var kiloprisen 15,67 kroner.

– Vi oplever stabile priser, men også høje priser, og det svinger selvfølgelig, og det kommer jo an på både udbud og kvalitet, men generelt er det virkelig fine fisk, vi får ind hos os. Derudover skyldes succesen også en dygtig industri, som er med til at opretholde det høje prisniveau, siger Jens Schneider Rasmussen.

Udviklingen kommer samtidig i en periode, hvor især mørksejen fylder mindre på auktionen end tidligere.

– For os er det samme billede, der tegner sig som for fiskerne – selvom de mange kuller ikke erstatter mørksejen, så er de med til at lukke det hul, som mørksejen efterlader, en smule, og det er jo rigtig positivt for os, siger Jens Schneider Rasmussen og tilføjer:

– Kuller er en virkelig flot fisk og en kærkommen tilførsel for os, og selvom der ikke er noget fisk, vi kan undvære, så håber vi, at kuller kan vinde lidt mere plads, end den har gjort tidligere.

Historisk høj kullerbestand

Ifølge Det Internationale Havforskningsråd (ICES), som laver bestandsvurderinger, er der de seneste år kommet flere store årgange af unge kuller. Det skriver DR.

Det er også det, som DTU Aqua ser.

– De seneste tre år har bestanden været det største, vi har set, siden vi tilbage i 1972 startede med at lave bestandsvurderinger på kuller, siger Marie Storr-Paulsen, som er sektionsleder ved DTU Aqua, til DR.

Tidligere borgmester overtager efter Søren Gade

Lemvigs tidligere borgmester Erik Flyvholm er klar til at overtage Søren Gades mandat i Folketinget, efter at Gade har meldt ud, at han forlader...

Tidligere borgmester overtager efter Søren Gade

Lemvigs tidligere borgmester Erik Flyvholm er klar til at overtage Søren Gades mandat i Folketinget,...