Fejl i kvitteringsmail fra politiet

Fiskeriets Arbejdsmiljøråd har konstateret, at der er fejl i kvitteringsmail fra Midt- og Vestjyllands Politi, som udsendes i forbindelse med melding om anløb efter 36 timer

Der meldes om fejl i forbindelse med besætningsskifte - men det er ikke korrekt. Arkivfoto

Der er fejl i kvitteringsmail fra Midt- og Vestjyllands Politi. Det oplyser Fiskeriets Arbejdsmiljøråd.

– Vi har erfaret, at der er flere fartøjer, der har modtaget kvitteringsmail fra Midt- og Vestjyllands politi i forbindelse med indsendelse af anløb efter fangstrejser over 36 timer, hvori der står, at man ikke kan bruge Fiskeriets Arbejdsmiljøråds system til anmodning om besætningsskifte. Dette er ikke korrekt og beror på en fejl i kvitteringsmailen, lyder det fra arbejdsmiljørådet.

Midt- og Vestjyllands Polti har oplyst, at de vil rette fejlen.

Det vil sige, at alle fartøjer uanset størrelse kan anvende Fiskeriets Arbejdsmiljøråds Safety Management System til anmodning om besætningsskifte.

Skulle der være yderligere spørgsmål, kan Fiskeriets Arbejdsmiljøråd kontaktes på telefon: 75180566 eller mail: post@f-a.dk

Ny bestyrelse valgt i Bønnerup

På grund af uenigheder i Bønnerup Fiskeriforening har der været ekstraordinær generalforsamling

Ny bestyrelse valgt i Bønnerup

På grund af uenigheder i Bønnerup Fiskeriforening har der været ekstraordinær generalforsamling