Minister: Der er brug for ro om fiskeriet i Gilleleje

Der var opbakning til fiskeriet i Gilleleje fra indenrigs- og sundhedsminister Sophie Løhde (V), da hun besøgte havnen

Fiskerne har brug for ro og sikkerhed for rammerne om erhvervet. Det var beskeden fra Venstres indenrigs- og sundhedsminister Sophie Løhde, da hun var på besøg på havnen i Gilleleje i valgkampen.

Og på den måde adskiller fiskeriet sig ikke fra andre erhverv, lød det fra ministeren.

– Det er vigtigt, at der er gode rammer for fiskeriet, sagde hun.

Det gjorde indtryk på Sophie Løhde at få førstehåndsberetninger fra Carsten Nordahl ombord på hans fartøj i Gilleleje havn. Carsten Nordahl kunne fortælle om livet som fisker, og om hvordan usikkerheden for fremtiden præger både ham og hans kolleger i Gilleleje.

– Jeg vil gerne blive ved med at fiske. Jeg elsker mit arbejde. Men det rammer både os fiskere og vores familier, at vi skal leve i konstant usikkerhed om fremtiden, sagde han.

Oplevelsen af, at der bliver flere og flere områder, hvor der ikke må trawles og andre politiske reguleringer, slider hårdt på fiskerne, var beskeden.

Også auktionsmester Lasse Nordahl kunne fortælle om et fiskeri, der er under konstant pres

– Vi har nogle af de bedste jomfruhummere i Europa her. Vi har opkøbere, der sidder og venter på at kunne købe vores hummere til kunder i Spanien hver morgen. Det er et godt fiskeri. Men der bliver lukket ned igen og igen fra politisk hold, og vi kan snart ikke holde til mere, sagde Lasse Nordahl til ministeren og viste hende kort, der illustrerer, hvordan områderne, der er åbne for fiskeri, bliver mindre og mindre, hver gang der bliver lavet nye politiske aftaler i København.

Sophie Løhde lovede at arbejde for, at der skal blive mere stabilitet.

– Lige som alle andre erhverv har de lokale fiskere i Gilleleje brug for at kende vilkårene for deres erhverv – også i fremtiden. Derfor skal vi arbejde for at få udpeget de områder på havet, der har særlig betydning for fiskeriet, så fiskerne kan få en afklaring. Det er ikke rimeligt, at de holdes hen i det uvisse, sagde Sophie Løhde.