Trine Jepsen: – Jeg vil kæmpe for dansk fødevareproduktion

Folketingskandidat, erhvervskvinde og tidligere popstjerne Trine Jepsen (V) besøgte Hvide Sande for at se, hvordan Norge investerer i fiskeflåden. Norske millionskibe står i skarp kontrast til danske fiskeres virkelighed, og det berørte politikeren.

Trine Jepsen (V) besøgte Hvide Sande og konstarede ved selvsyn, hvor store forskelle, der er på norsk og dansk fiskeri.

– Her sidder man da meget godt.

Sådan lød det med slet skjult underdrivelse og et stort smil fra Trine Jepsen, da hun satte sig op i en bred skipperstol og kunne skue ud over horisonten.

Den spritnye stol befinder sig på et fartøj under opbygning på Vestværftet i Hvide Sande, hvor direktør Michael Boel Olesen gav den vestjyske folketingskandidat en rundtur på det gigantiske skib. Det er bestilt af en norsk fiskeskipper og kommer til at koste mellem 2-300 millioner kroner.

Når fartøjet står færdigt til sommer, er det fuldt udstyret med 14-15 sovepladser, fitnessrum, spisesal, loungerum og mini-fabrik, hvor fiskene fileteres og klargøres i plastbakker – klar til salg i butikkerne.

Trine Jepsen var imponeret over de mange funktioner og at se, hvordan Norge investerer i fiskeflåden.

– Det er så sindssygt inspirerende med sådan et kæmpe maskineri. Det er bare trist, at værftet ikke sælger til danske fiskere, sagde Trine Jepsen, som nogle vil kende som tidligere popstjerne i pigegruppen EyeQ.

Stram regulering og kontrol præger medlemmerne

Og dermed blev samtalen drejet ind på, hvordan det står til i dansk fiskeri, hvor iveren efter at investere i nye fartøjer ikke er tilnærmelsesvis så stor som hos for eksempel nordmændene.

Formand for Sydvestjysk Fiskeriforening, Thomas Rahbek Sloth, gav Trine Jepsen en indføring i, hvordan situationen er i Hvide Sande, hvor frustrationer over stram regulering og kontroller præger hans medlemmer.

– Vi er ærgerlige over, at man ikke lytter lidt mere til os i – for eksempel i forhold til placering af vindmølleparker, som påvirker vores bedste fiskepladser, fortalte han.

 

Vi skal have fakta på bordet i debatterne

Trine Jepsen sugede til sig af ny viden og slog kraftigt på, at debatten om vores fødevareerhverv alt for ofte bliver præget af følelser og fordomme:

– Jeg har stor respekt for den viden, der findes ude i erhvervet. Hvis vi vil træffe kloge beslutninger, skal vi lytte til dem, der arbejder på vandet hver eneste dag. Der kommer hurtigt til at køre en masse sjove historier rundt – baseret på følelser. Vi skal have fakta på bordet, sagde hun.

Thomas Rahbek Sloth nævnte, at der er brug for en strukturændring for at fremtidssikre dansk fiskeri – gerne i form af en Blå Trepart. Et ønske, som Trine Jepsen kunne bakke op om:

– Jeg oplever et fiskeri, der tager ansvar for fremtiden. Fiskerne har jo en helt naturlig interesse i, at havet også kan give udbytte til næste generation. Dansk fødevareproduktion er vigtig, og det er noget af det, jeg vil kæmpe for, hvis jeg kommer i Folketinget.