FN 426 Kjølpen bygger om

I Strandby er de ved at fremtidssikre FN 426 Kjølpen, så både besætning og fartøj ikke ender med at slide sig selv op

Et nye moderne hummeranlæg sparer besætningen på FN 426 Kjølpen for fem løft per kurv med jomfruhummere, hvilket er en slat. Privatfoto

FN 426 Kjølpen er bygget i 1986, hvilket en hurtig omgang hovedregning afslører er 39 år siden.

Ejerkredsen bag Strandbykutteren er dog ikke klar til at lade fartøjet pensionere eller blive solgt videre. Samtidig anerkender de, at der er behov for forandringer ombord, da de gerne vil skabe mere tidssvarende arbejdsforhold, der kan være med til at sikre en lang levetid for både kutteren og besætning.

– Vi er ude to uger ad gangen, så det her er en investering i vores helbred, men tanken er også, at hvis vi vil holde fast i vores folk, så skal de også have nogle ordentlige arbejdsforhold, lyder det fra Johnny Kjærsgaard Nielsen, der er en af ejerne af FN 426 Kjølpen:

– Vi har investeret i et hummeranlæg, der gør det nemmere at forarbejde jomfruhummerne for os, og som samtidig minimerer antallet af løft. Det skulle også være bedre for jomfruhummerne, da de ikke får så mange knæk, da det hele er lidt mere automatiseret med dyppekar, hvor vi ikke skal røre ved dem. De kører bare direkte op i en kurv.

En stor investering

Det er ikke billigt at foretage en udbygning af lastrum, hummeranlæg og en ismaskine. Ejerne vurderer til gengæld, at det er alle pengene værd, da det er en investering i fremtiden og deres helbred.

– Vi ville da gerne bygge nyt, men lige nu er det for dyrt, da jernpriserne er alt for høje. Derfor er vi gået med denne løsning. Vi vil også gerne have et ordentlig grundlag for at bygge nyt, derfor prioriterer vi at optimere Kjølpen og købe flere rettigheder, så vi måske en dag kan bygge nyt, siger han og tilføjer, at de ikke har intentioner om at have mere end ét fartøj på deres hænder.

- Der er 15 kilo jomfruhummere i en kurv, og hvis man fanger 150 tons om året, så er det mange tons, vi sparer ryggen for. Det gælder også for fisk, hvor vi før var ude i tre til fire løft, nu er det ændret til et enkelt, lyder det fra fartøjsejeren, der fortæller, at mens man installerer den fine maskine, så udvides lastrummet også. Privatfoto
Det var på DanFish i 2023, at Johnny Kjærsgaard Nielsen og Anders Kaae Larsen blev enige om at investere i dette hummeranlæg. Det bliver først installeret nu, da de ville udvide lastrummet samtidig. Privatfoto