En helt fersk udgave af Fiskeri Tidende er nu serveret

Grafik: Fiskeri Tidende

Så blev det fredag, og vi kan derfor servere en helt ny udgave af Fiskeri Tidende for vores læsere.

I denne udgave kan du blandt andet læse om, at fiskerierhvervet har været på besøg i Folketinget i kølvandet på de mange historier om muslingefiskeriet i Limfjorden.

Avisen indeholder desuden historier om, at der kan være mere grønlandsk fisk på vej til Hanstholm Fiskeauktion, seneste nyt om tobis tvisten mellem EU og Storbritannien, Fiskeriets Arbejdsmiljøråds seminar i Esbjerg, den sidste generalforsamling i Bornholms og Christiansøs Fiskeriforening, den politiske behandling af øget regulering af sæl og skarv – og meget mere.

Læs Fiskeri Tidende allerede nu som e-avis – og som god gammeldags papiravis i morgen lørdag.

God fornøjelse – og god weekend.

Misinformation om fiskeriet skygger for ålens virkelige problemer

Virkeligheden er, at selv om fiskeriet aldrig har været hovedproblemet, så er fiskeriet det eneste sted, man har taget fat, skriver Allan Buch

Misinformation om fiskeriet skygger for ålens virkelige problemer

Virkeligheden er, at selv om fiskeriet aldrig har været hovedproblemet, så er fiskeriet det eneste...