Redningsbåden Emile Robin i Hvide Sande fik mellem jul og nytår motorstop, da den var på vej ud for at hjælpe en fisker, der var kommet i problemer.
Redningsbåden har to motorer, og normalt går reservemotoren i gang i tilfælde af motorstop, men det skete ikke denne gang.
Man måtte derfor sende en helikopter ud, fra hvilken man hejsede en elektrikeruddannet redningsmand ned på båden, mens redningsbåden Martha Lerche i Thyborøn blev sendt afsted for at hjælpe den nødstedte fisker.
Det lykkedes elektrikeren at få gang i motoren på Emilie Robin, så den kunne sejles tilbage i havn.
Fejl er nu udbedret
På redningsstationen frygtede man, at det kunne tage lang tid at finde den fejl, der var skyld i, at reservemotoren ikke gik i gang, men stationsleder Frits Pedersen fortæller til Dagbladet Ringkøbing-Skjern, at fejlen nu er fundet og udbedret, og at redningsbåden derfor er taget i brug igen.
Fejlen skyldtes, at man i forbindelse med en tidligere reparation af båden var kommet til at koble de to systemer sammen, forklarer han til avisen.