Hvad gør du, hvis du fanger en tun?

Tunen er tilbage i dansk farvand, og dermed er der også en risiko for, at den ender i dine grejer

Sådan ser det ud, når DTU Aqua fanger tun til mærkning. Det er niende år i træk, at DTU Aqua mærker tun i Skagerrak og Øresund til forskning. Foto: Arkiv

Tunen har fundet vej tilbage til de danske farvande, og der er derfor en chance for at fiskerne kan få en af de store rovfisk i sine redskaber.

Men hvor står du som fisker, hvis du får en tun ombord – og du ikke er lystfisker med kvote eller en del af DTU Aquas mærkningsprojekt?

Er der tale om en bifangst, så kan du sagtens tage den med i land. Det vil sige, at tunen må maksimalt udgøre 30 procent af den samlede fangst ombord.

Hvis den udgør mere, så er det ikke en bifangst, og i såfald skal den genudsættes.

Dernæst skal tunfangsten selvfølgelig i logbogen.

Og så skal du i gang med at skaffe et certifikat. For som noget helt særligt for tunen, så kræver den et certifikat for, at den kan sælges til konsum.

Hvis du fanger en tun, skal du derfor altid kontakte FMC, som kan hjælpe dig videre.

Har du spørgsmål er du også velkommen til at kontakte Jacob Handrup, chefkonsulent i Danmarks Fiskeriforening, tlf. 51686526, jh@dkfisk.dk

Hesterejefisker fra Esbjerg: Det her kan blive døden for os

Søren Timmerby har mistet halvdelen af sin omsætning, fordi han ikke må fiske hesterejer. Han forstår ikke, hvordan myndighederne pludselig håndhæver en regel, han...

Hesterejefisker fra Esbjerg: Det her kan blive døden for os

Søren Timmerby har mistet halvdelen af sin omsætning, fordi han ikke må fiske hesterejer. Han...

Det er et totalt chok. Vi har fisket rejer i området i 60 år. Og pludselig vil myndighederne håndhæve en bekendtgørelse, som vi aldrig har hørt om