Bortset fra finnerne er danskerne ifølge FN det lykkeligste folkefærd i verden.
Men der er forskel på, hvor livsglade danskerne er i de forskellige områder af landet.
Det viser en undersøgelse, som Realdania har foretaget.
Her kan man se, at det i høj grad er i de fiskeritunge områder, at danskerne scorer højt på lykkebarometeret.
Faktisk er en hel håndfuld af de kommuner, der ligger i top-10, kommuner, hvor fiskeriet spiller en vigtig rolle.
Helt i top ligger jomfruhummerfiskeriets højborg Læsø, og i top-10 finder man også Lemvig, Thisted, Ringkøbing-Skjern og Langeland, der alle har store fiskerihavne.
Man fristes altså til at konkludere, at nøglen til et lykkeligt liv er jomfruhummer og fisk, og det er måske ikke så underligt endda.
For fisk og skaldyr indeholder store mængder omega-3-fedtsyrer, som er essentielle for menneskers sundhed – både fysisk og mentalt – og desuden er de rige på protein, D-vitamin og mineraler som jod og selen, der er vigtige for kroppens stofskifte og immunforsvar.
At spise fisk og skaldyr regelmæssigt kan også bidrage til at sænke blodtrykket, forbedre kolesterolniveauet og reducere risikoen for kroniske sygdomme som hjertesygdomme og type 2-diabetes.
Det er ik´ så ringe endda.