Fransk oliegigant politianmeldt for udslip i Nordsøen

I alt har 67.840 liter urenset olie og 3.750 liter diesel fundet vej til Nordsøens havmiljø

Foto: Totalenergies

Miljøstyrelsen har anmeldt TotalEnergies for oliespild og kemikalieudledninger i 13 tilfælde af brud på havmiljøloven, skriver Ritzau.

I alt har 67.840 liter urenset olie og 3.750 liter diesel fundet vej til Nordsøens havmiljø i forbindelse med TotalEnergies aktiviteter ved oliefeltet Gorm og Skjold A.

Samtidig er den franske oliegigant anmeldt for syv overtrædelser af loven i forbindelse med udledninger af mellem 5,2 og 90,9 tons godkendte kemikalier i 2025, skriver Miljøministeriet i en pressemeddelelse. Dertil kommer fire tilfælde af kemikaliespild på mellem 3.100 liter og 9.368 liter på oliefeltet Dan Bravo.

Dybt alvorligt for vores havmiljø

– Det her er noget af det værste, man kan udsætte Nordsøens fiskebestande, havmiljø og fugleliv for. Olieindustriens kemikaliebrug kan gøre stor skade på især fiskeyngel. Derfor er det dybt alvorligt, at TotalEnergies har overskredet grænserne for tilladt udslip, siger Svend-Erik Andersen, formand for Danmarks Fiskeriforening.

– Selvom TotalEnergies har tilladelse til at udvinde og producere olie og gas i Nordsøen, skal loven følges. Derfor er jeg meget tilfreds med, at Miljøstyrelsen har politianmeldt TotalEnergies for lovbruddene, siger han.

Miljøminister Maria Gjerding (SF) udtaler i en pressemeddelelse:

– Vi skal passe på vores stærkt pressede havmiljø. Derfor er det også ekstremt vigtigt, at reglerne for spild og udledninger af olie, stoffer og kemikalier til vores farvande bliver fulgt – og at loven, når der sker lovbrud, bliver håndhævet konsekvent.

Udslippene af olie, diesel og kemikalier er sket i perioden mellem 2022 og 2025. TotalEnergies er den største operatør af offshore olie- og gasanlæg i Nordsøen.

Torsken flygter fra klimaforandringer

Store ændringer i havet omkring Grønland får polartorsken til at rykke mod nord. Problemet er globalt, og det samme er løsningen, siger professor

Torsken flygter fra klimaforandringer

Store ændringer i havet omkring Grønland får polartorsken til at rykke mod nord. Problemet er...