Er du sikker nok, når du fisker alene?

På DanFish sætter Fiskeriets Arbejdsmiljøråd spot på sikkerheden ombord på enmandsfartøjer

Er du sikker nok, når du fisker alene?

Det spørger Fiskeriets Arbejdsmiljøråd om på DanFish, når de indtager scenen i Fundamentet, Hal F, tirsdag 10. oktober kl. 12.

De fleste alvorlige ulykker i fiskeriet ses nemlig på enmandsfartøjer. Fiskeriets Arbejdsmiljøråd vil med oplægget sætte fokus på, hvilke muligheder der er for at styrke sikkerheden, når man fisker alene, samt vise de muligheder der er for at skabe en tryg og sikker sejlads, så dødsulykker og andre ulykker på og med disse fartøjer reduceres. Kom og hør nærmere om arbejdsveste, nødstop og lejder, der kan være med til at sikre din overlevelse til havs. 

Oplægget vil blive efterfulgt af oplæg fra de tre forhandlere Polaris Electronics, ScanMarine og Furuno, der sælger netop dette sikkerhedsudstyr.

Asger Christensen: Vigtigt med gode kandidater, der vil tale fiskeriet op

Fredag var Asger Christensen i Hvide Sande for at føre valgkamp for tre af sine partikolleger med fiskeriet på dagsordenen

Asger Christensen: Vigtigt med gode kandidater, der vil tale fiskeriet op

Fredag var Asger Christensen i Hvide Sande for at føre valgkamp for tre af sine...